اجرای کناف روی دیوار

اجرای کناف روی دیوار

چند سالی بوده که در بسیاری از ساختمان ها اجرای کناف روی دیوار بسیار رایج شده است. کناف ها تنوع فوق العاده بالایی دارند که می توان برای هر ساختمان نوع مناسب را انتخاب کرد. این مصالح در بسیاری از ساختمان های تجاری و مسکونی نیز جایگاه خوبی دارند. این امر نشان دهنده محبوبیت این مصالح ساختمانی نسبت به دیگر تجهیزات است. اما قبل از خرید و نصب این تجهیزات بهتر بوده آن ها را کمی کامل تر بشناسید. بر همین مبنا در این مطلب قصد داریم این تجهیزات را چک کرده و ارزش نصب آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.


کناف را دقیق تر بشناسید

اگر قصد اجرای کناف روی دیوار ساختمان خود را دارید ابتدا باید بدانید قصد نصب چه چیزی را دارید. تخته گچی در ایران به اشتباه به نام کناف یعنی برند آلمانی سازنده آن شناخته می شود. اما این محصول در اصل تخته گچی بوده که انواع مختلفی با کارایی های متنوع دارد.  تخته گچی همانطور که از نامش پیدا است از گچ فشرده تشکیل شده که دو طرف آن در کاغذ نازک و بادوام پیچیده شده است. سطح آن کاملا صاف بوده و خود ماده به اندازه کافی قوی است که بتواند بارهای سنگین را تحمل کند.

 از نظر کاربری نیز می توان گفت کار با آن آسان و ساده بوده و به راحتی نصب می شود. ترکیبات خاصی در ساخت کناف استفاده شده که آن را برای اجرای کناف روی دیوار ایده آل می کند. در تولید گچ تخته علاوه بر پایه های گچی و کاغذی، از چسب و مواد کف زا برای گچ استفاده می شود. مقوا مورد استفاده در ساخت دو عملکرد را انجام می دهد بخشی از مربوط به قاب تقویت کننده است. در عین حال پایه ای عالی برای استفاده از مواد تکمیلی (گچ تزئینی، کاغذ دیواری، رنگ و غیره) به حساب می آید.

 ویژگی های اصلی کناف

 ویژگی های خاص گچ تخته بوده که منجر به انتخاب آن برای اجرای کناف روی دیوار شده است. این مصالح ساختمانی مشخصه های فراوانی دارند که آن ها را از مصالح مورد استفاده در این زمینه متمایز می کنند. اکنون برای درک بیشتر شما مهم ترین ویژگی های این پوشش ها را ذکر خواهیم کرد.

 • گچ تخته فروشگاهی کاملاً آماده نصب و استفاده است. پس نیازی به تهیه و پردازش با دستورالعمل های پیچیده ندارد.
 • اکثرا داری سطح صاف و یکپارچه
 • پاکیزگی محیط زیست
 • ایمنی در برابر آتش
 • توانایی جذب و رهاسازی رطوبت
 • خواص عایق صوتی خوب
 • سهولت پردازش

 انعطاف پذیری بالای کناف در کارایی

اجرای کناف روی دیوار تنها کاربرد این مصالح ساختمانی محبوب به شمار نمی روند.  گاهی به این ماده «گچ خشک»، «صفحه دیواری» نیز گفته می شود. استادان با کمک این ماده منحصر به فرد راه حل های مختلفی برای مشکلات ساخت و ساز پیدا می کنند. اکنون چند مورد را ذکر می کنیم که با گچ تخته قادر خواهید بود آن ها را به خوبی در سازه خود به کار ببرید.

 • اجرای کناف روی سقف
 • ارائه عایق حرارت و صدا
 • ایجاد عناصر تزئینی، قوس ها، سقف های دو سطحی و غیره
 • ایجاد بخش های ساختمانی و سازه های داخلی.

اجرای کناف روی دیوار به عنوان عایق

 در سال های نه چندان دور، تراز کردن دیوارها و سقف ها بدون استادکار گچ کاری غیرممکن بود. این روند پیچیده، کند و بسیار “کثیف”  انجام می شده  که مورد رضایت افراد زیادی نبوده است. قطعاً اگر مخلوط ساختمانی بی کیفیت یا متخصص “مهارت کافی” را نداشته باشد، نتیجه گاهی غیرقابل پیش بینی خواهد شد. اما به مرور زمان با گسترش علم و پیشرفت بشریت محصولات ساختمانی در کاربردی تولید شده است.  با ظهور گچ تخته و اجرای کناف روی دیوار، تمام کار به چسباندن ورق های کاملاً مسطح به دیوار و آب بندی درزهای بین آن ها ختم شد.

دیوار خشک بر روی راهنما های مخصوص نصب می شود. آن ها در ارتفاعات مختلف قابل نصب هستند، به این ترتیب بین دیوار و ورق ها فضایی فراهم می شود. این فضای هوا عایق حرارت و صوت بوده و در صورت کافی نبودن این عملکرد آن می توان لایه های عایق در این فضا گذاشت.  صنعتگران فناوری هایی را اختراع کرده اند که امکان ساخت یک پروفیل پیچیده و نصب آن را در محل مناسب فراهم می کند.

به لطف این فناوری کناف علاوه بر اجرای کناف روی دیوار در ساخت طاق ها، جعبه ها و سایر عناصر تزئینی نیز کارایی دارد. سریع ترین راه برای ایجاد فضای داخلی عایق این بوده که دو ورقه را به یک قاب فلزی یا چوبی خاص ببندید و بین آن ها یک جاذب صدا قرار دهید.

ترکیبات سازنده کناف  

 دیوار خشک یک مصالح ساختمانی بسیار مقرون به صرفه، مقاوم و بالاتر از همه، همه کاره است.  این تخته ها از سولفات کلسیم و دی هیدرات (گچ) به همراه سایر ترکیبات افزودنی ساخته شده اند. همچنین این مخلوط با فایبرگلاس و کاغذ به گونه ای بوده که می تواند از رشد کپک جلوگیری کند. معمولاً برای جداسازی، بازسازی داخلی ساختمان ها و خانه ها استفاده می شود. همچنین به دلیل وزن سبک و حفظ دمای فضای داخلی به عنوان سقف و دیوار داخلی بسیار خوب عمل می کند. در واقع همین ترکیبات این نوع پوشش را برای اجرای کناف روی دیوار مناسب کرده است.

  برای اجرای کناف روی دیوار چه چیزی لازم است؟

برای اجرای کناف روی دیوار، وزن ساختمان باید در نظر گرفته شود، خواه کل ساختمان باشد یا یک بخش. این امر بسیار مهم است زیرا  دیوار باید در برابر باد، حرکات لرزه ای و مهم تر از همه رطوبت و حرارت مقاومت کند. این نوع سازه ها بر اساس توزیع پلان ها قرار می گیرند. پس اینگونه برنامه ریزی می شوند و نوع مونتاژ را مشخص می کنند. برخی از مواد اولیه برای نصب دیوار خشک مورد نیاز است که آن ها را ذکر می کنیم.

 • سازه های فلزی
 • صفحات پوششی
 • صفحات فیبر سیمانی
 • بتونه ها

 ابزار های اساسی برای اجرای کناف روی دیوار

اگر قصد اجرای کناف روی دیوار را دارید باید حتما از ابزار های خاصی در این زمینه استفاده کنید. عدم استفاده از ابزار های مناسب منجر خواهد شد نتیجه نهایی رضایت بخش نباشد.

 • انبر
 • بند یا بند کشی
 • نوک شماره 2 فیلیپس
 • چکش
 • جوخه
 • اره
 • چاقوی صنعتی
 • ماله صاف یا پلاتو برای حمایت از بتونه ها
 • کمربند ابزار
 • کاغذ سنباده برای دیوار

تجهیزات امنیتی برای اجرای کناف روی دیوار

 برای انواع اجرا و ساخت یک پروژه، تجهیزات صنعتی برای تامین ایمنی کارفرما و کارگر مورد نیاز است. در هنگام اجرای کناف روی دیوار حتما از این تجهیزات استفاده کرده تا از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کنید.

 • لباس مناسب
 • چکمه های پنجه فلزی
 • محافظ شنوایی
 • کلاه ایمنی صنعتی
 • دستکش مخصوص

چرا نحوه اجرای کناف روی دیوار به صورت اصولی مهم است؟

برای ارائه خدمات نصب و مونتاژ جدا کننده و دیوار باید دانش و تمرین داشته باشید. شخصی که نحوه نصب را و مراحل قبل از مونتاژ را نمی داند، ممکن است که مونتاژ را به صورت نادرست انجام دهد. این یک مشکل خواهد بود و منجر خواهد شد اجرای کناف روی دیوار عملکرد و بازدهی دلخواه را نداشته باشد. قبل از خرید مصالح باید بدانید که چه مقدار از هر یک از مواد درگیر در این بازسازی و اجرا مورد نیاز است.

 برای این کار، محیط باید به درستی اندازه گیری شود. عدم اندازه گیری اصولی سبب می شود تجهیزات و مصالح را کم یا زیاد خریداری کنید. ادامه دهید تا بدانید آیا لوله‌ ای وجود دارد که توسط محل نصب قطع شود. شخصی که در زمینه نصب درست کناف مهارت دارد می داند قبل از شروع مونتاژ، چه مراحلی را باید انجام دهد. پس در حالت کلی اجرای کناف روی دیوار به صورت درست برای جلوگیری از دست رفتن سرمایه، عدم آسیب به تجهیزات ساختمانی و غیره اهمیت دارد.

 چگونه اجرای کناف روی دیوار را انجام دهیم؟

بهتر است که اجرای کناف روی دیوار را به صورت مرحله به مرحله انجام دهید. اینگونه با یک برنامه ریزی دقیق قادر خواهید بود کار اجرا را به اتمام برسانید. انجام این مراحل بسیار راحت بوده اما دقت بالا در نصب را می طلبد.

 • مرحله اول

ریل ها باید نصب شده و پایه ها روی آن ها مونتاژ شوند. ما باید در این مرحله بسیار محتاط و دقیق باشیم زیرا این امر به میزان ایمن بودن ساخت بستگی دارد. پس اگر نتوانید این مرحله را به خوبی پیاده سازی کنید سازه شما امنیت بالایی نخواهد داشت. عدم امنیت منجر خواهد شد که قرار گرفتن در معرض دیوار کناف خطرناک باشد. زیرا این امکان وجود دارد که کناف از دیوار جدا شود که برای ساکنین خانه از جمله کودکان عواقب سنگینی را به همراه خواهد داشت.

 • مرحله دوم

 هنگامی که سازه ساخته شد، صفحات به صورت افقی قرار می گیرند. برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب، همیشه باید فاصله ای 15 میلی متری بین کف و محل اتصال ایجاد شود. مقاومت و دوام  صفحاتی که استفاده می شود بستگی به این دارد که برای بیرونی یا داخلی باشد. به شما توصیه می کنیم که حتما فاصله ذکر شده را در هنگام اجرای کناف روی دیوار اعمال کنید. عدم توجه به همین نکات کوچک است که سبب می شود هزینه زیادی را بعد ها برای تعمیر یا تعویض دیوار کناف شده پرداخت کنید.

 • مرحله سوم

آب بندی درزها و پرداخت ها در اجرای کناف روی دیوار از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است. این قسمت پایانی کار است که در آن پرکننده با بتونه پر شده و بعد از پرداخت نهایی از نظر ظاهری زیبا می شود. فرقی نمی کند که مواد استفاده شده در اجرای کناف از چه کیفیتی برخوردار باشند. انجام تمامی این مراحل حتی برای مواد درجه یک با گران ترین قیمت نیز ضروری است. اگر تخصص کافی برای انجام هر یک از مراحل از جمله مرحله سوم را ندارید بهتر بوده آن را انجام ندهید.

چگونه اجرای کناف روی دیوار را انجام دهیم؟

انواع کناف برای اجرای کناف روی دیوار

کناف یک مصالح ساختمانی همه کاره و پرکاربرد است. این مصالح به طور گسترده ای در ساخت و ساز یا تعمیر، پوشش سقف، دیوار، شفت تهویه، زیرزمین و ساخت سازه های مختلف استفاده می شوند.

کناف معمولی

ضخامت گچ تخته معمولی (دیواری) 12.5 میلی متر بوده و به رنگ خاکستری با نشانه های آبی رنگ شده است. ویژگی های خاصی ندارد اما به دلیل تطبیق پذیری و هزینه کم مورد استفاده قرار می گیرد. برای  استفاده در مواردی که نیاز به پوشاندن یا ساخت سطوح صاف بدون خم شدن باشد مناسب است.  رطوبت اتاقی که با چنین ورق هایی پوشانده شده است نباید از 70٪ تجاوز کند. در غیر این صورت مواد نرم می شوند، شکل خود را از دست می دهند و ممکن است کپک بزنند.

کناف قوسی

 گچ تخته قوسی به خوبی خم می شود و برای قوس ها و سایر اشکال ساختمانی غیر استاندارد عالی است. از این محصول برای خلق ایده های جدید بسیار استفاده می کنند. علاوه بر این، این مدل کناف برای ساختمان های مدرن با سبک های معماری خاص کارایی بالایی دارد. متقاضیان بر حسب نیاز خود می توانند انواع آن ها را خریداری کرده و در اجرای کناف روی دیوار به کار ببرند.

کناف مقاوم به رطوبت

تخته گچ مقاوم در برابر رطوبت یا GKLV، رطوبت کمتر دارد و معمولاً به رنگ سبز با نشانه های آبی است. در آن  گرانول های سیلیکونی برای جذب رطوبت کمتر و افزودنی های ضد عفونی کننده مخصوص برای جلوگیری از کپک زدن وجود دارد. این نوع در اتاق با رطوبت بالا و شیب پنجره در اتاق های معمولی ترجیح داده می شود.

 باید درک کرد که این نوع پوشش ضد آب نیست، فقط رطوبت را بیشتر تحمل می کند.  با توجه به این موضوع، کناف ضد رطوبت در مناطقی مانند حمام یا آشپزخانه باید با اعمال یک لایه آستر ضد آب، بتونه یا رنگ در قسمت جلویی محافظت شود. به علاوه اگر آب مستقیماً به سطح ورق ها نفوذ کند، باید عایق بندی شوند.

کناف مقاوم در برابر آتش

تخته گچ مقاوم در برابر آتش یا GKLO دارای رنگ خاکستری با علامت قرمز است. دارای یک هسته فایبرگلاس بودن که حاوی برخی مواد افزودنی نیز دارد. علاوه بر این از گسترش آتش جلوگیری می کند زیرا بین مقوا و گچ هوا وجود ندارد.  برای تکمیل اتاق های با خطر آتش سوزی بالا و همچنین برای پوشاندن دودکش ها و درگاه های شومینه استفاده می شود. برای اجرای کناف روی دیوار با ایمنی بالا می توانید از این محصول کاربردی استفاده کنید.

کناف مقاوم به رطوبت و حریق

 تخته گچی مقاوم در برابر رطوبت و ضد حریق یا GKLVO ترکیبی از خواص انواع تخته گچی مقاوم در برابر آتش و ضد آب است. زیرا در آن تمام مواد و قطعات خاص وجود دارد.  استفاده از آن در هنگام تکمیل ساختمان های صنعتی با خطر آتش سوزی و رطوبت بالا ترجیح داده می شود.  برگ های این واریته معمولاً سبز رنگ با نشانه های قرمز است.

کناف آکوستیک

تخته گچ آکوستیک با چندین سوراخ و یک لایه جاذب صدا، صدای اضافی را کاهش می دهد. از این کناف روی سقف برای نصب سقف یا تراش سطوح منحنی منحنی استفاده می شود.  می توان از آن برای ایجاد سازه های تزئینی استفاده کرد که برای محموله برای تزئین فضای داخلی در نظر گرفته نشده اند. فقط از نظر ضخامت با معمولی تفاوت دارد که برای آن 9.5 میلی متر است.  بنابراین انعطاف پذیری بیشتری دارد و امکان استفاده در پردازش قوس ها و قطعات منحنی را فراهم می کند.

 از ویژگی های خاص تخته گچ آکوستیک این است که سوراخ های زیادی به قطر حدود 1 سانتی متر روی سطح آن ایجاد می شود. همچنین از طرف دیگر، ورق با پوشش مخصوص جاذب صدا پوشانده شده است.  این طرح به طور کامل امواج صوتی را جذب می کند. اغلب برای تزئین دیوارها و سقف استودیو های ضبط، سالن های کنسرت و سایر اتاق هایی که نیاز به عایق صدا دارند استفاده می شود.  برای اینکه روی خاصیت جذب صدا تأثیر نگذارد، تخته گچ آکوستیک را نمی توان چسباند، اما می توان آن را رنگ کرد.

انتخاب کناف مناسب برای اجرای کناف روی دیوار

کناف ها انواع مختلفی دارند همین امر منجر شده انتخاب محصولی مناسب برای اجرای کناف روی دیوار دشوار باشد. اکنون راهنمایی مختصری در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید محصولی مناسب انتخاب کنید. انتخاب پانل های مناسب عمدتا به شرایطی که در آن پانل ها قرار می گیرند بستگی دارد.

 • برای حمام، استخر یا توالت، توصیه می شود فقط مواد مقاوم در برابر رطوبت را خریداری کنید. زیرا در چنین شرایطی، گچ تخته معمولی به سرعت از بین می رود.
 •  آشپزخانه، ارزش انتخاب مصالح گران قیمت تری را دارد که در برابر رطوبت و آتش مقاوم هستند.
 • گچ تخته معمولی را می توان در اتاق خواب یا اتاق نشیمن نیز استفاده کرد. شما باید تا حد امکان با احتیاط از آن استفاده کنید، زیرا بسیار شکننده است، اما ارزان بوده و تا زمانی که بتواند دوام می آورد.
 • در راهرو و راهرو از مواد معمولی و مقاوم در برابر رطوبت استفاده می شود. همه چیز به نحوه استفاده از این فضا ها در خانه یا آپارتمان شما بستگی دارد.

سخن پایانی

در بسیاری از ساختمان های مختلف با کاربری های متنوع امکان اجرای کناف روی دیوار وجود دارد. با توجه به تنوع بالایی این محصول حتما قادر خواهید بود کناف مد نظر خود را انتخاب کنید. اما نکته حائز اهمیت این است که حتما برای دوام هرچه بیشتر پوشش کناف آن را از برند های معتبر تهیه کنید. به علاوه نصب آن نیز باید کامل اصولی و توسط افراد متخصص صورت گیرد. در همین راستا این محصولات را از بهترین برند ها تهیه کرده و نصب آن ها را به نیروی متخصص واگذار کنید. از طریق همین سایت امکان استفاده از خدمات کناف برای شما وجود خواهد داشت.

 1. انواع کناف برای اجرای کناف روی دیوار شامل چه هستند؟ معمولی، ضد حریق، ضد رطوبت و غیره
 2. از چه کنافی برای دیوار آشپزخانه استفاده کنیم؟ بهتر است از کناف ضد حریق و ضد رطوبت را برای آشپزخانه به کار ببرید.
 3. کناف چه ویژگی هایی دارد؟ نصب راحت، نصب سریع، بدون آلودگی، تنوع بالا و غیره
 4. در اجرای کناف روی دیوار باید به چه نکاتی توجه کرد؟ اعمال فاصله مناسب تا کف برای جلوگیری از رشد کپک،  انجام محکم اتصالات و غیره.
 5. کناف در کجا اجرا می شود؟ این مصالح ساختمانی قابلیت اجرا در ساختمان های مسکونی، اداری و غیره را دارند.