اجرای کناف سقف

اجرای کناف سقف

سال‌هاست اجرای کناف سقف ، جزء جدایی ناپذیر ساختمان سازی مدرن به حساب می‌آید. پیش از این، از گچ‌بری و رابیس کاری برای دکوراسیون سقف خانه‌ها استفاده می‌شد. اما این روش‌ها مشکلات بسیاری داشتند و در نهایت از رده خارج شدند و جای خود را به سقف کاذب کناف دادند. سبکی، نصب راحت، کم شدن ضایعات و راحتی طراحی و اجرای کناف ، از جمله مزایایی‌ست که کناف را در بین ساختمان سازان محبوب کرده است. اجرای کناف انواع مختلفی دارد که هر کدام به منظور خاصی طراحی شده است. در این مقاله درباره اجرای کناف سقف و انواع کناف بیشتر می‌خوانید.

انواع کناف سقف

مجری سقف کناف، کناف را از چند جهت دسته‌بندی می کند. کناف‌ها از لحاظ ضخامت، نوع عایق‌بندی و نحوه اجرای سقف کناف، دسته‌بندی‌های مختلفی دارند که در ادامه به هر یک به صورت مجزا می‌پردازیم.

انواع کناف از لحاظ ضخامت

کناف را از لحاظ ضخامت، به 4 دسته تقسیم می‌کنند. ضخامت 6 و 10 میلی‌متری در دسته کناف‌های نازک‌تر قرار می‌گیرند و به دلیل انعطاف‌پذیری بالایی که دارند، برای اجرای طرح‌هایی که به قوسی و منحنی نیاز دارند استفاده می‌شوند. این دو دسته مقاومت بسیار پایینی در برابر فشار دارند و به همین دلیل برای ساخت پایه سقف کاذب استفاده نمی‌شوند. دسته بعدی، کناف با ضخامت 5/12 است. از این پنل کناف برای ساخت پایه در اجرای سقف کناف استفاده می‌شود. همچنین به دلیل ضخامت مناسبی که دارد برای ساخت دیوار جداکننده نیز استفاده می‌شود. این ضخامت کناف، پرطرفدارترین ضخامت در میان مجریان سقف کاذب است.  مجری سقف کاذب کناف از کناف 15 تا 18 میلی‌متر که آخرین دسته‌بندی کناف بر اساس ضخامت است، برای ساخت پایه کناف‌هایی که نیاز به مقاومت بیشتری دارند استفاده می‌کند. این ضخامت کناف نیز مانند ضخامت 5/12 میلی‌متری، برای ساخت دیوار جداکننده مناسب است.

انواع کناف براساس اجرای کناف

اجرای کناف سقف کاذب به طور کلی به 2 دسته ثابت و متحرک تقسیم می‌شود.

اجرای کناف سقف به صورت ثابت

اجرای کناف سقف به صورت ثابت به 2 دسته ساده و دکوراتیو تقسیم می‌شود. در انواع سقف ساده از زیرسازی‌های ساده‌تری استفاده می‌شود. کناف سقف به صورت تخت طراحی می‌گردد و فقط از لاین نوری برای تزئین سقف بهره می‌برند. این مدل سقف برای خانه‌های کوچک بسیار مناسب است. زیرا ارتفاع سقف را کم نمی‌کند و باعث کوچکی فضا نمی‌شود. اما اجرای سقف کاذب دکوراتیو، انواع مختلفی دارد و تقریبا هر طرحی را که شما مایل باشید، مجری کناف به وسیله کناف دکوراتیو طرح شما را اجرا می‌کند. انواع مدل‌هایی که قوس و منحنی دارند یا چند لایه هستند، در دسته سقف کاذب دکوراتیو قرار می‌گیرند. از این نوع سقف، بیشتر برای خانه‌های بزرگ و سالن‌های وسیع استفاده می‌شود. هزینه ساخت و اجرای سقف کناف دکوراتیو نسبت به مدل ساده بیشتر است و اجرای کناف دکوراتیو، زمان بیشتری می‌برد.

اجرای کناف سقف به صورت متحرک

اجرای سقف کاذب به صورت متحرک بیشتر برای فضاهای عمومی مانند بیمارستان‌ها و سالن‌های همایش انجام می‌ شود و برای خانه چندان مناسب نیست. این نوع اجرای سقف کناف به شما امکان دسترسی راحت به تاسیسات پشت سقف کاذب را می‌دهد و به راحتی قابل تعویض و تعمیر است. در این مدل، سازه‌ها به سقف متصل می‌شوند و پنل‌ها روی سازه قرار می‌گیرند. جنس پنل سقف کاذب متحرک PVC، آکوستیک ، فلزی، گچی و طلقی می‌باشد.

اجرای کناف سقف به صورت متحرک

انواع کناف سقف کاذب از لحاظ عایق بندی

یکی از مزایای اجرای کناف سقف کاذب، عایق بودن کناف است. کناف می‌تواند خانه و محل کار شما را در برابر حرارت و رطوبت و صدا محافظت کند. اما تمام انواع کناف، عایق کامل نیستند. هر کدام از انواع کناف، متناسب با کاربردی که دارند، عایق‌بندی می‌شوند. مجری سقف کاذب کناف، پنل‌های کناف را بر اساس عایق‌بندی به 4 دسته تقسیم می‌کند.

کناف ساده یا RG که از یک صفحه گچی ساده و روکش کاغذی تشکیل شده است و عایق نیست.

کناف عایق رطوبت یا MR که در گچ و کاغذ روکش پنل از مواد ضد رطوبت استفاده شده است و همان طور که از اسمش پیداست، عایق رطوبت می‌باشد.

کناف مقاوم در برابر آتش یا FR صفحاتی هستند که در ساخت آنها از پشم شیشه استفاده شده و عایق حرارتی می‌باشند.

صفحات عایق حرارت و رطوبت یا FM که پشم شیشه و مواد مقاوم در برابر رطوبت را دارا هستند و از لحاظ عایق‌بندی، کامل‌ترین کناف در اجرای کناف سقف محسوب می‌شوند.

برای انتخاب بهترین مجری سقف کاذب کناف، فقط دانستن انواع کناف سقف کاذب کافی نیست. پیش از انتخاب مجری کناف و طرح مورد نظرتان، باید بدانید کناف قرار است در کدام بخش از خانه اجرا شود. چرا که هر بخش قواعد و نکات خاص خود را دارد. در ادامه درباره نکات مهم اجرای کناف سقف در فضاهای مختلف بیشتر می‌خوانید.

اجرای کناف سقف پذیرایی

مهم‌ترین نکته در اجرای هر بخش خانه، توجه به دکوراسیون خانه است. اگر قصد دارید برای خانه تازه ساز از کناف سقف کاذب استفاده کنید، دست شما در انتخاب دکور بازتر است. اما اگر قصد بازسازی منزل خود را دارید، انتخاب طرح کناف سقف کاذب باید متناسب با رنگ پارکت و سرامیک خانه، پرده ها و فرش باشد. اگر فضای خانه شما کلاسیک است می‌توانید در اجرای کناف سقف از طرح‌های دایره‌ای و قوس‌دار استفاده کنید. همچنین استفاده از نور رنگی در اجرای سقف کناف به صورت کلاسیک رایج‌تر است. اگر خانه‌های شما کوچک است و قصد اجرای سقف کاذب کلاسیک در پذیرایی را دارید، می‌توانید از اشکال دایره‌ای شکل و تخت استفاده کنید و بیشتر طراحی را با نورپردازی انجام دهید. در این صورت هم سقف خانه کوتاه نمی‌شود و هم استفاده از نورپردازی در اجرای کناف به روشن‌تر شدن خانه شما کمک می‌کند. اجرای کناف سقف به صورت کلاسیک در خانه‌های بزرگ راحت‌تر است. امروزه انواع پنل‌های کناف برای اجرای سقف کاذب در بازار موجود است و مجری سقف کناف به راحتی می‌تواند هر طرحی که شما مایل باشید را اجرا کند. اجرای کناف سقف به شکل مینیمالی و مدرن، معمولا بسیار ساده، به صورت صفحات تخت و با چند لاین نوری انجام می‌شود تا فرمی مدرن به خانه شما بدهد. با توجه به اینکه سقف کاذب کناف تا سال‌ها در خانه شما می‌ماند، توصیه می‌شود در اجرای سقف کناف عجله نکنید. حتما پیش از اجرای کناف با مجری سقف کناف درباره طرح انتخابی خود و نحوه اجرای کناف سقف صحبت کنید. اجرای نامناسب سقف کاذب می‌تواند زیبایی طرح شما را از بین ببرد و به سقف اصلی خانه نیز آسیب بزند. پس از انتخاب طرح مناسب برای کناف سقف کاذب، انتخاب رنگ اهمیت بالایی دارد. شما می‌توانید از رنگ‌های خنثی مانند سفید یا خاکستری برای سقف خانه خود استفاده کنید تا چنانچه قصد تغییر مبلمان خانه را داشتید، با مشکل مواجه نشوید. اما اگر می‌خواهید از رنگ‌های دیگر استفاده کنید، حتما به رنگ خانه خود توجه داشته باشید. اجرای طرح‌های شلوغ و رنگ‌های تیره برای پذیرایی کوچک مناسب نیست و فضا را کوچک و دلگیر می‌کند. همچنین استفاده از رنگ‌های فانتزی مثل صورتی، یا کناف‌های طرح دار، چندان برای پذیرایی مرسوم نیست اما این مورد در نهایت به سلیقه شما بستگی دارد. برای اجرای کناف سقف در پذیرایی، نیاز نیست از کناف عایق استفاده کنید، اما با انتخاب یک مجری سقف کناف مناسب از کیفیت کناف خود مطمئن شوید.

اجرای کناف سقف پذیرایی

اجرای کناف سقف آشپزخانه

شاید در سال‌های گذشته طراحی سقف آشپزخانه چندان مهم نبود. اما امروزه به لطف کناف سقف کاذب، طراحی سقف آشپزخانه نیز مرسوم شده است. ضمن اینکه در کناف سقف آشپزخانه معمولا از پنل‌های عایق استفاده می‌شود و در محیط مرطوبی مانند آشپزخانه از سقف مراقبت می‌کند. برای آشپزخانه می‌توانید از سقف‌های کشسانی طرح‌دار استفاده کنید. همچنین می‌توانید از پنل‌های PVC و چوبی، متناسب با دکوراسیون آشپزخانه خود بهره ببرید. به دلیل اینکه محیط آشپزخانه چربی و کثیفی بیشتری دارد، بهتر است از رنگ‌های خیلی روشن در آشپزخانه استفاده نکنید. اما اگر آشپزخانه شما کوچک است، می‌توانید از رنگ‌های خنثی و لاین‌های نوری برای روشن شدن فضا استفاده کنید. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در طراحی کناف سقف کاذب در نظر داشته باشید، طراحی و رنگ کابینت‌های آشپزخانه است. اگر کابینت‌های شما ساده و مدرن است می‌توانید سقف را نیز مدرن طراحی کنید. اما اگر از کابینت‌های کلاسیک و سلطنتی استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از کناف‌های چند لایه و لاین نوری رنگی، به سقف آشپزخانه خود حال و هوای کلاسیک بدهید. اجرای سقف کاذب در آشپزخانه معمولا با صفحات عایق حرارت و رطوبت انجام می‌شود تا در طولانی مدت آسیب نبیند.

اجرای کناف سقف اتاق خواب

مجری سقف کاذب کناف، طرح مناسب سقف اتاق خواب شما را متناسب با کاربری اتاق خواب انجام می‌دهد. اینکه اتاق خواب برای یک زن و شوهر است یا یک نوجوان یا یک خردسال، در طراحی کناف سقف کاذب تاثیر زیادی دارد. اما در تمام موارد اجرای سقف کاذب باید متناسب با رنگ و حال و هوای دکوراسیون اتاق خواب باشد. اگر اتاق شما کوچک است، پیشنهاد می‌شود از اجرای طرح‌های شلوغ خودداری کنید و رنگ‌های تیره را فراموش کنید. استفاده از یک رنگ واحد ممکن است چشم شما را خسته کند. می‌توانید از رنگ‌های خنثی و یا ترکیب دو رنگ با هم در اجرای کناف بهره ببرید. همچنین استفاده از رنگ‌های فانتزی در اتاق خواب بسیار مرسوم است. مجری سقف کاذب کناف می‌تواند برای طراحی اتاق خواب کودکان از کناف‌های طرح‌دار استفاده کند. اگر اهل ساز زدن هستید، می‌توانید در اجرای سقف کناف از عایق‌های صوتی استفاده کنید تا فضای اتاق آگوستیک شود.

اجرای کناف سقف سرویس بهداشتی و استخر

در محیط‌های مرطوب مانند سرویس بهداشتی و استخرها، رطوبت خیلی زود به سقف آسیب می‌زند و اجرای سقف کاذب کناف در این محیط‌ها بجز زیبایی، جنبه کاربردی نیز دارد. استفاده از پنل‌های کشسان و طلقی در این فضا مرسوم است. چرا که هم عایق مناسبی برای رطوبت هستند و هم با طرح‌های زیبایی در بازار موجود می‌باشند. طرح آسمان شب، زیباترین سقف کاذبی‌ست که می‌توانید برای استخر خانه و ویلای خود استفاده کنید. با این حال مجری سقف کاذب کناف برای طراحی کناف سقف کاذب این محیط نیز به سلیقه شما و حال و هوای دکوراسیون محیط توجه می‌کند. استفاده از سنگ‌های تیره در سرویس بهداشتی خانه‌های مدرن و به خصوص ویلاها مرسوم است. اگر سنگ سرویس بهداشتی شما هم تیره است، می‌توانید کناف سقف را ساده با لاین نوری طراحی کنید تا زیبایی محیط را بیشتر کند و نور کافی به سرویس بهداشتی بدهد. اما اگر سرویس بهداشتی روشن با سنگ‌های رنگ روشن دارید، می‌توانید از طلق‌های طرح دار با رنگ شاد برای اجرای سقف کاذب سرویس بهداشتی استفاده کنید. معمولا مرسوم است برای دکوراسیون استخرها از رنگ آبی استفاده می‌کنند. در این صورت برای اجرای کناف سقف استخر نیز می‌توانید از طیف آبی و لاین نوری استفاده کنید. توجه کنید که مجری کناف استخر باید کناف سقف کاذب استخر را به شکلی طراحی کند که تاسیسات استخر و تهویه‌ها، در فضای خالی بین سقف کاذب و سقف اصلی قرار بگیرد. بهترین پنل برای اجرای سقف کناف در سرویس بهداشتی و حمام، پنل‌های عایق رطوبت هستند.

قیمت اجرای کناف سقف

در قیمت اجرای سقف کاذب عوامل بسیاری تاثیرگذار است. اولین فاکتور موثر در قیمت اجرای کناف، جنس کناف می‌باشد. همان طور که در ابتدا گفتیم، کناف‌ها انواع مختلفی دارد و در ضخامت‌های مختلف و با متریال‌های متفاوت تولید می‌شوند. بعضی از پنل‌های کناف عایق هستند و بعضی ساده می‌باشند. بعضی از پنل‌ها نیز طرح دار هستند یا به صورت دایره‌ای و اشکال هندسی تولید شده‌اند و تمام این فاکتورها بر قیمت نهایی مجری سقف کاذب کناف تاثیر می‌گذارد. هرچه ضخامت کناف بیشتر باشد قیمت نهایی کار نیز بالاتر می‌رود. همچنین پنل‌های عایق و پنل‌های طرح دار و دکوراتیو نسبت به پنل‌های کناف ساده قیمت بالاتری دارند. دومین عاملی که بر قیمت اجرای سقف کاذب تاثیر می‌گذارد، طراحی سقف کاذب است. اگر طرح شما پیچیده و چند لایه باشد هزینه بیشتری نسبت به طرح‌های ساده دارد. همچنین استفاده از لاین‌های نوری یا باند پخش موزیک در اجرای سقف کناف، هزینه‌های شما را بالاتر می‎برد. به جز طراحی، مساحت اجرای سقف کناف نیز بر قیمت نهایی تاثیر دارد. هرچه مساحت سقف خانه شما بیشتر باشد، هزینه‌های نهایی برای مجری سقف کناف بیشتر خواهد شد. نکته‌ای که شاید از آن بی اطلاع باشید این است که اجرای کناف سقف به فصل بستگی دارد و در فصول گرم که مجری کناف بیشتر فعالیت می‌کند، هزینه مصالح و به نسبت هزینه نهایی اجرای کناف سقف بالا می‌رود. همچنین به دلیل استفاده از مصالح خارجی در بعضی از موارد، قیمت اجرای کناف سقف به قیمت دلار بستگی دارد و دچار نوسان می‌شود. به همین دلیل لازم است پیش از سفارش کار خود به مجری سقف کناف، حتما قیمت‌های به روز را استعلام کنید.

قیمت اجرای کناف سقف

انتخاب مجری سقف کاذب کناف اهمیت ویژه‌ای در اجرای کناف سقف به شیوه استاندارد دارد. با انتخاب یک مجری کناف مناسب، می‌توانید از اجرای عالی و بی نقص سقف کاذب خود مطمئن باشید. همچنین رعایت نکاتی که در این مقاله ذکر شد، به شما در انتخاب طرح و رنگ متناسب با فضای خانه‌تان کمک می‌کند. اجرای کناف سقف می‌تواند زیبایی خانه شما را دو چندان کند. اما باید در نظر داشته باشید که یک طرح نامناسب یا اجرای سقف کناف غیر اصولی محیط خانه شما را کوچک می‌کند و زیبایی محیط را می‌گیرد. به همین دلیل مجری سقف کناف به شما پیشنهاد می‌کند پیش از انتخاب طرح کناف خانه خود، حتما با مشاوران حرفه‌ای مشورت کنید.

سقف کاذب کناف به چه شکل به سقف اصلی نصب می‌شود؟

ابتدا پروفیل‌های فولادی پایه کناف به سقف اصلی نصب می‌شوند و سپس پنل‌های سقف کاذب که از قبل طراحی شده‌اند روی سازه فلزی پیچ می‌شوند و با خمیر مخصوص درزگیری، درزهای بین پنل‌های مختلف کناف کاملا پوشیده می‌شود. در نهایت پس از اتمام نصب و اجرای سقف کناف، کناف شما آماده رنگ زدن می‌شود. البته این فرآیند به مساحت اجرای کناف، طرح کناف شما و ثابت یا متحرک بودن کناف بستگی دارد.

اگر سقف صاف نباشد می‌توان به وسیله کناف، سقف را مسطح کرد؟

یکی از کاربردهای مهم کناف سقف کاذب، مسطح کردن سقف است. گاهی سقف خانه‌ها شیب یا نقص‌هایی دارد که شما می خواهید پوشیده شوند. در این صورت می‌توانید مشکل خود را با مجری سقف کناف در میان بگذارید. مجزی سقف کاذب کناف متناسب با میزان نقص سقف خانه شما، طراحی سقف کناف را به شکلی انجام می‌دهد که در نهایت هیچ اثری از نقص سقف یا شیب باقی نماند.

چه نکاتی در انتخاب مجری سقف کاذب کناف تاثیر دارد؟

توجه به سابقه و نمونه کارهای مجری سقف کناف تاثیر زیادی دارد. یک گروه غیر حرفه‌ای ممکن است در اجرای سقف کاذب ایراداتی داشته باشند و طراحی سقف کاذب خانه شما را به درستی انجام ندهند و تمام هزینه و زمان شما به هدر برود. توجه داشته باشید که اجرای کناف سقف، بسیار پیچیده است و گاهی چند میلی‌متر تفاوت در زیر سازی یا طراحی پنل‌ها می‌تواند تمام کناف سقف کاذب را خراب کند. به همین دلیل پیش از انتخاب مجری سقف کاذب کناف حتما تحقیقات لازم را انجام دهید. همچنین تعیین کیفیت متریال و هزینه‌های کار، نکات مهمی هستند که باید در انتخاب مجری سقف کناف به آنها توجه کنید.

آیا برای سقف شیب‌دار نیز می‌توان از کناف سقف کاذب استفاده کرد؟

شما می‌توانید برای از بین بردن شیب سقف، یا طراحی و اجرای سقف کاذب شیب‌دار از کناف استفاده کنید. مجری سقف کاذب کناف، به شما طرح‌هایی را پیشنهاد می‌کند که باعث زیباتر شدن سقف و خانه شما شود. البته اجرای سقف کاذب در خانه‌هایی که سقف شیب‌دار دارند، شرایط ویژه‌ای دارد و حتما باید پیش از انتخاب مجری کناف مناسب، درباره کناف سقف شیب‌دار تحقیق کنید.

آیا برای اجرای کناف سقف به جوشکاری نیاز است؟

یکی از ویژگی‌های مهم کناف سقف کاذب، این است که برای نصب نیاز به جوشکاری و مصالح اضافی ندارد و به راحتی با پیچ مخصوص کناف نصب می‌شود. نداشتن ضایعات اضافه و سرعت در نصب، از ویژگی‌های مهم اجرای کناف سقف کاذب می‌باشد. همچنین سقف کاذب به دلیل سبکی بالا وزن اضافه‌ای را به سقف تحمیل نمی‌کند و به این دلیل برای استفاده در ساختمان سازی امروزی بسیار مناسب می‌باشد.